Szczeliniec Wielki – z Kłodzka na szczyt

Cały Dolny Śląsk może pokazać swoje piękne oblicze. Niezależnie od tego, w której części tego regionu się znajdziemy zawsze będzie tam coś, co przykuje naszą uwagę. Trzeba jednak pamiętać, że na mapie tego niezwykłego miejsca w naszym kraju jest także szczególna perła. Jest nią niewątpliwie Kotlina Kłodzka. To wyjątkowy obszar, który jak żaden inny jest swoistym Dolnym Śląskiej w pigułce. Piękne krajobrazy, bogata historia i zabytki.

W Kotlinie Kłodzkiej jest jednak jeszcze coś więcej. To wciąż jeszcze w wielu miejscach niezniszczona przyroda, która zachwyca swoim naturalnym pięknem. Stolica Ziemi Kłodzkiej jest, nie inaczej, tylko właśnie Kłodzko. To pięknie miasto ma w swojej ofercie wiele atrakcji turystycznych, które już same w sobie są przyciągające. Od majestatycznej Twierdzy Kłodzkiej, przez zabytkowy ratusz, aż po magiczne uliczki starego miasta. Wszystko to wręcz prosi by zostać tu na dłużej. Baza noclegowa miasta również pozwala na to, by spędzić tu wiele nocy. Warto jednak skorzystać z oferty, którą daje obszar wokół. To tam właśnie znajduje się czyste piękno tego mikroregionu czyli dzika przyroda. Niedaleko, kierując się na Kudowę-Zdrój znajduje się najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki. Pnie się on ku niebu, na być może nie oszałamiającą wysokość 919 metrów nad poziomem morza. Tym samym jego zdobycie nie będzie zbytnio wymagające, zwłaszcza, że na szczyt prowadzą schody. Jednak w tym przypadku nie sam wysiłek jest najważniejszy, a to co można zobaczyć będąc już na końcu tejże drogi.

Na szczycie Szczelińca Wielkiego jest bowiem ulokowany taras widokowy, z którego można spokojnie podziwiać panoramę sięgającą aż do Śnieżki. Pierwszym krokiem do zdobycia najwyższego punktu jest udanie się do miejscowości Karłów. Stamtąd, pokonując ponad 600 kamiennych stopni będziemy na samej górze po około 30 minutach. Jest to także doskonały czas do tego by poznać także uroki gór znajdujących się poniżej szczytu. Można tu bowiem trafić na miejsca, w których śnieg utrzymuje się nieraz nawet do lipca. Droga w tym przypadku nie jest ani szczególnie uciążliwa, ani niebezpieczna. Można ją pokonać zarówno latem, jak i zimą. Warto zwrócić uwagę na oferty całorocznych noclegów w Kłodzku. Niezależnie jednak od pogody zawsze zachwyci nas widok, który można podziwiać ze znajdujących się na szczycie tarasów widokowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>