Międzygórze – wyprawa na Śnieżnik dla każdego

Większość osób preferuje spędzać urlop nad morzem, np. w Jantarze [szczegóły: ebookroku.pl/jantar-ciekawy-kurort-nad-baltykiem-381/], jednak są i tacy, którzy zdecydowanie wolą górskie klimaty. Międzygórze to malownicza miejscowość położona u stup Sudetów Wschodnich. Jest to baza wypadowa do wycieczki na najwyższy szczyt tej części Sudetów, czyli Śnieżnika. Góra ta wznosi się 1426 m n.p.m i góruje nad okolicą. Z Międzygórza, którego baza noclegowa zadowoli większość turystów, na szczyt Śnieżnika prowadzą dwa stosunkowo łatwe szlaki turystyczne, których pokonanie nie powinno nastręczyć problemów przeciętnemu turyście.

Przed wyruszeniem na szlak warto zatroszczyć się o noclegi [szczegóły: meteor-turystyka.pl/noclegi,miedzygorze,0.html]. Międzygórze oferuje wiele pensjonatów i prywatnych kwater w agroturystycznym stylu. Można również skorzystać ze schroniska pod szczytem, ale wtedy cały bagaż musimy zanieść tam na własnych plecach. Także jest to opcja raczej dla wytrawnych piechurów.

Wycieczkę najlepiej zacząć w centrum miejscowości, gdzie można zostawić samochód czy posilić się przed drogą. Mamy do wyboru 2 szlaki turystyczne, czerwony i niebieski, prowadzące do Schroniska na Śnieżniku [szczegóły: snieznik.com/]. Czerwonymi znakami jest oznaczona trochę krótsza, jednak trudniejsza droga. Końcowe podejście pod śnieżnickie schronisko może dać się we znaki osobom bez odpowiedniej kondycji. Dlatego im można polecić wejście szlakiem niebieskim, nieco dłuższym, ale łagodniejszym. Droga może będzie około pół godziny dłuższa, ale za to bez wyczerpujących stromych podejść. Jeżeli już dotrzemy pod szczyt, można odpocząć w bardzo nastrojowym schronisku, których właściciele na pewno zadbają o to, żebyśmy zregenerowali siły przed ostatnim etapem podróży. Od schroniska do szczytu zostaje nam około pół godziny forsownego marszu pod górę. Kierujemy się zielonymi znakami, które zimą mogą być słabo widoczne. Jednak tyczki i wydeptana ścieżka w śniegu z pewnością nie pozwolą nam się zgubić. Zresztą, idąc pod górę, na pewno na szczyt trafimy. Jeszcze niedawno na szczycie stała wieża widokowa, jednak uległa zniszczeniu. Okoliczne gminy mają plan jej odbudowy.

Wejście na Śnieżnik, zdecydowanie górujący nad innymi okolicznymi szczytami, to obowiązkowy punkt programu każdego pobytu w Międzygórzu. Stosunkowo łatwo dostępny szczyt daje wiele niezapomnianych przeżyć, włącznie ze wspaniałym widokiem. Można polecić taką wycieczkę każdemu, komu zdrowie pozwala na 2,5 – 3-godzinny marsz w górę. Dobrze oznakowane szlaki nie pozwolą nam się zgubić i dają gwarancję, że cało i zdrowo wrócimy do Międzygórza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>