Historyczny Poznań

Poznań to miasto położone w województwie wielkopolskim, którego jest stolicą. Miasto posiada bardzo bogatą historię, której potwierdzeniem są trwające do dziś liczne zabytki. Oferta turystyczna jest tak duża, że warto na jej poznanie zarezerwować sobie co najmniej weekend. Sprzyja temu bogata baza noclegowa Poznania, która oferuje wiele hoteli, o różnym standardzie (od pięciogwiazdkowych), hostele i motele dla nieco bardziej oszczędnych, kwatery prywatne oraz pola namiotowe i kempingowe. By móc się przekonać o ilości ofert wystarczy wpisać frazę noclegi Poznań, a wyszukiwarka internetowa pokaże wszystkie możliwości.

Poznań jest jednym z najstarszych miast Polski, a pierwsze wzmianki o nim pojawiają się już w czasach Piastów. Prawa miejskie uzyskał w roku 1253 i od tego czasu władze miasta miały realny wpływ na wybór króla. W roku 1295 na władce został wybrany Przemysł II, który jako swoją siedzibę wybrał Poznań, zamieszkał na zamku swego ojca na Wzgórzu Przemysła. Niestety po jego tragicznej śmierci w 1296 roku na prawie sto lat zahamował się rozwój miasta. Następnie zapanował okres prosperity, bowiem Poznań stał się jednym z głównych węzłów handlowych co trwało, aż do Potopu Szwedzkiego, a następnie innych wojen i tak aż do rozbiorów. Miasto trafiło pod zabór pruski, który miał w planach rozwój i powiększenie granic miasta. Jednak po powstaniu Poznań przyłączono do Księstwa Warszawskiego, ale nie na długo, ponieważ już w 1815 roku w wyniku Kongresu Wiedeńskiego znowu zaczął przynależeć do Prus. Od tego czasu miał pełnić funkcję obronnej fortecy, dlatego też postawiono na jego rozwój. Do roku 1848 miasto pozostawało w obrębie coraz mniej autonomicznego Wielkiego Księstwa Poznańskiego, co prowadziło do walki z zaborcą, ale nie zbrojnej. Na nowo weszło ono w skład Polski po I wojnie światowej, by móc dalej się prężnie rozwijać uległa zmianie struktura społeczeństwa.

Po tych burzliwych dziejach zostało w Poznaniu wiele zabytków, które można podziwiać po dziś dzień. Na wycieczkę po mieście warto wybrać się z przewodnikiem, by te mógł dokładnie opowiedzieć o losach regionu i jego mieszkańców. Na stronie internetowej miasta znajduje się także audioprzewodnik, który ułatwi samodzielne zwiedzanie miasta. W tym samym miejscu umieszczone zostały również przydatne dla turystów informację, między innymi: szlaki turystyczne, wspomniana baza noclegowa, czy miejsca, w których warto spożyć posiłek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>